Najczęściej z urlopu przywozimy pamiątki, zdjęcia, wspomnienia czy wspaniałą opaleniznę. Czasami jednak wracamy z niepożądaną pamiątką, swoistym „pasażerem na gapę” w postaci egzotycznego wirusa czy całkiem swojskiego pasożyta.
Zawsze łatwiej zapobiegać tego rodzaju sytuacjom niż sobie z nimi później radzić. Jeśli odczuwamy niepokojące sygnały w postaci znacznego spadku wagi ciała czy długotrwałego złego samopoczucia, którego przyczyny nie jesteśmy w stanie określić, powinniśmy udać się do lekarza. O ile dość łatwo stwierdzić obecność w organizmie pasożytów czy grzybów, to zdiagnozowaniem egzotycznych w Polsce chorób zajmują się specjalistyczne Poradnie Chorób Tropikalnych.
Objawy zarażenia niektórymi pasożytami
- Tasiemczyca jest u nas rzadkością. Nie zmienia to faktu, że jednak zdarzają się takie przypadki. Polacy pokochali podróże i coraz częściej zapuszczają się w rejony świata, w których nie obowiązują tak restrykcyjne przepisy żywieniowe jak w Europie. Zarażenie tasiemcem może być efektem zjedzenia surowego czy niedogotowanego mięsa w postaci krwistego befsztyka czy tatara. Niepokojące objawy to znaczna utrata wagi, długo utrzymujące się mdłości i bóle brzucha, którym towarzyszy uczucie ogólnego osłabienia.
- Innym pasożytem, którego możemy nieświadomie przywieźć do domu z wakacji jest ameba. To pierwotniak występujący w Afryce Południowej i Zachodniej, Ameryce Środkowej, Indiach i Indonezji. Najczęściej zarażamy się cystami ameby pijąc niebutelkowaną wodę lub jedząc niemyte owoce. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to nieuzasadniony spadek wagi, bóle brzucha oraz przeciągająca się biegunka ze śluzem.
- Niestety nawet spacery boso po plaży mogą skończyć się zarażeniem larwą skórną wędrującą. Jest to rodzaj nicienia, który zwykle pasożytuje u zwierząt. U osób zarażonych larwą skórną w kilka tygodni po powrocie z ciepłych krajów pojawiają się charakterystyczne, pozakręcane, wystające ponad powierzchnię skóry tunele. Tunelami tymi larwa wędruje, powodując nieznośne swędzenie i zaczerwienienia.
Kiedy szukać pomocy w Poradni Chorób Tropikalnych?
Do tego typu poradni najlepiej zgłosić się przed wyjazdem do ciepłych krajów. Najskuteczniejszym bowiem sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem są szczepienia ochronne. Nie wszystkie jednak sytuacje da się przewidzieć. Należy wiec pamiętać, że Europejczycy w sposób naturalny nie mogą być uodpornieni na wiele chorób całkowicie nieszkodliwych dla osób żyjących w tropikach. Ze statystyk wynika, że wśród osób wracających z egzotycznych wakacji, najczęściej zdarzają się zachorowania na malarię. Odnotowuje się też pojedyncze przypadki zachorowań na inne tropikalne choroby. Dla uspokojenia trzeba dodać, że zachorowania tego typu, są niezwykle rzadkie, gdyż większość osób wyjeżdżających w tropiki, doskonale wie, że powinna przejść odpowiednie szczepienia oraz przestrzegać zasad higieny.