Rozwój współczesnej medycyny coraz częściej hamowany jest przez naturalne ograniczenia techniki. Dlatego w poszukiwaniu bezpieczniejszych i bardziej efektywnych terapii, naukowcy z całego świata kierują swój wzrok w stronę całkowicie świeżych, innowacyjnych rozwiązań. Owocem tych prac jest między innymi wykorzystywana przez aparat RezonMed – Magnetoterapia.
Czym jest?
Magnetoterapia, czyli zastosowanie oddziaływania pola magnetycznego w praktyce medycznej, jest wyjątkowo szybko zyskującą na popularności, nową i całkowicie bezinwazyjną metodą leczenia wielu schorzeń i stanów pourazowych. Metoda ta wykorzystuje zmienne pola magnetyczne o niskiej częstotliwości, do pobudzenia metabolizmu oraz procesów regeneracji na poziomie komórkowym. Dzięki temu można ją z powodzeniem stosować w terapii różnorodnych schorzeń. Rosnące zainteresowanie kręgów medycznych wynika nie tylko z bezinwazyjnego charakteru tej kuracji. Wyniki wieloletnich badań wskazują na całkowity brak efektów ubocznych magnetoterapii. Co więcej, metoda daje szybki efekt i jest komfortowa dla pacjentów a sam „zabieg” może być wykonywany w zaciszu domowym, przy wykorzystaniu zminiaturyzowanych urządzeń, takich jak RezonMed.
Praktyczne zastosowania
Przyśpieszając procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, magnetoterapia idealnie spisuje się przy rehabilitacji układu ruchu, pobudzając osteoblasty do tworzenia elementów kostnych, jak również regulując proces mineralizacji kości, przez co przeciwdziała osteoporozie. W przypadku mięśni i układu krążenia pole magnetyczne niskiej częstotliwości prowadzi do usuwania blaszek miażdżycowych i przyśpieszenia angiogenezy, czyli procesu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Z tych względów znalazło ono zastosowanie przy leczeniu choroby wieńcowej, rehabilitacji pozawałowej czy ogólnym usprawnianiu dokrwienia poszczególnych narządów, w tym również mózgu. Usprawnienie metabolizmu komórkowego prowadzi także do wyrównywania produkcji hormonów oraz samoregeneracji wielu organów. Dlatego z powodzeniem wykorzystuje się magnetoterapie przy leczeniu chorób układu hormonalnego, jak cukrzyca II typu, zaburzeniu produkcji hormonów płciowych czy zaburzeniach działania układu immunologicznego jak astma. Wielokrotne testy kliniczne potwierdziły także korzystny wpływ niwelujący stany zapalne oraz infekcje bakteryjne.
Najnowsze osiągnięcia magnetoterapii
Badania nad magnetoterapią przynoszą z roku na rok coraz więcej nowych, niezwykłych zastosowań tej metody. Obecnie prowadzone badania w Katedrze Chirurgii Ortopedycznej w Nippon (Japonia) wykazały możliwość zastosowania zmiennego pola magnetycznego w leczeniu stawów rzekomych, natomiast holenderscy naukowcy z Maastricht stosując magnetoterapie przyśpieszają naturalne procesy zrastania kości. Jednym z kolejnych osiągnięć jest aparat RezonMed, będący zminiaturyzowanym urządzeniem generującym zmienne pole magnetyczne. Jego efektywność i bezpieczeństwo użytkowania zostało sprawdzone klinicznie, przy czym wielkość i niezwykle prosta obsługa umożliwia jego wykorzystanie w domowym zaciszu.