Strona główna Zdrowie Przemineło z wiatrem

Przemineło z wiatrem

Wzdęcia, gazy, burczenie, niekomfortowe „przelewanie się” (które tak stresuje, gdy jesteśmy w towarzystwie) i bóle brzucha – to może oznaczać poważne problemy z jelitami. Może przyczyną jest zwykłe przejadanie się, może stres, ale równie dobrze może być to także tajemnicze IBS.

Problemy żołądkowe to nie tylko ból brzucha. To także wprawiające w zakłopotanie dźwięki i jeszcze bardziej krępujące wiatry. Najczęściej borykamy się ze wzdęciami. Polegają na gromadzeniu się gazów w jelitach, przez co odnosimy wrażenie rozpierania jamy brzucha. Równie pospolity, co one same, jest powód ich powstawania – w większości przypadków to niewłaściwa dieta i  przejadanie się. Wzdęcia dopadają nas także, gdy jemy zbyt szybko i  kiedy podczas jedzenia rozmawiamy (łykamy wtedy powietrze).

Najprostsze metody leczenia
Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych. Osoby narzekające na gazy i wzdęcia powinny unikać produktów, które lubią fermentować w jelitach. Innymi słowy, trzeba pożegnać się z grochem, fasolą, kalafiorem, a także z kapustą. Należy ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty, a z napojów gazowanych zrezygnować (dostarczają żołądkowi dwutlenku węgla).

Choć dzisiaj to niełatwe, powinniśmy przykładać większą wagę zarówno do jakości jedzenia, jak i do… jakości jedzenia. Brzmi absurdalnie? Chodzi nie tylko o ograniczanie spożywania konkretnych produktów, ale o zwracanie uwagi na to, jak jemy. Najlepiej, gdyby za każdym razem udawało się nam zjeść posiłek bez pośpiechu,  na siedząco, przeżuwając każdy kęs. Dzięki temu nie połykamy powietrza, a pokarm jest odpowiednio rozdrobniony.

Kłopoty z jelitami to także zaparcia, biegunka i bóle brzucha. Znają je wszyscy, najczęściej trwają krótko i ustępują samoistnie. Powinniśmy się zaniepokoić dopiero wtedy, gdy się nasilają i dokuczają przez dłuższy czas.

A może to IBS?
Z IBS (Irritable Bowel Syndrom) mamy do czynienia, kiedy praca naszych jelit jest poważnie zaburzona. Jeśli często mamy wzdęcia, dokucza nam biegunka (na przemian z zaparciami), a dolegliwości ustępują po wypróżnieniu, to może być właśnie to. Najczęstszymi objawami są skurcze i bóle brzucha. Powodem choroby może być bakteryjne zapalenie jelit, ale w dużej mierze przyczyną IBS (zespół jelita nadwrażliwego) jest zła dieta i stres – wielu chorych potwierdza, że odczuwają większy ból, gdy się denerwują. W zredukowaniu poziomu stresu mogą pomóc odpowiednie ćwiczenia, na przykład pilates i joga. Kiedy jednak, mimo zmiany diety i zminimalizowania napięcia nerwowego, problemy nie ustępują, jedynym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza rodzinnego. On zdecyduje czy konieczna jest wizyta u gastrologa.

Najnowsze artykuły

Jak mądrze zażywać leki bez recepty?

Stwierdzenie, że wynalezienie leków, jest największym dobrodziejstwem i jednocześnie przekleństwem naszej cywilizacji, ma w sobie wiele prawdy. Z roku na rok zażywamy...

Andrzej Grabowski – Cały czas się uczę

Jest jednym z najlepszych polskich aktorów. Od ponad trzydziestu lat gra na deskach teatru. Jego kariera na szklanym ekranie nabierała tempa powoli,...

Uwaga na odmrożenia!

Chłód, wilgoć i ostry wiatr – to trójka zimowych antybohaterów. Przy takim połączeniu trzeba szczególnie uważać, bo łatwo o odmrożenia.

Epidemia chorób tarczycy?

Nieprawidłowości w naszym organizmie, szczególnie te trudne do wyleczenia, mogą być skutkiem chorób tarczycy. Problem częściej dotyczy kobiet. Badanie wstępne jest...