Wśród wielu postanowień noworocznych, te dotyczące zadbania o zdrowie i poprawienia kondycji fizycznej pojawiają się najczęściej. Początek roku to dobry moment żeby zastanowić się co dobrego możemy zrobić dla siebie, z jakich nawyków rujnujących nasze zdrowie zrezygnować, a jakie nowe wprowadzić w życie.
Rzucić palenie, przejść na dietę, zrzucić kilka kilogramów, zapisać się na siłownię, basen – to najczęściej wymieniane postanowienia noworoczne. Oczywiście nie trzeba wspominać jak trudne jest konsekwentne trzymanie się założeń i skrupulatne wykonywanie ich dzień po dniu. Często na przeszkodzie do realizacji naszych postanowień stają nasze stare przyzwyczajenia i nawyki czy brak czasu na pogłębienie naszej wiedzy na temat np. najnowocześniejszych metod leczenia. Przykładowo, osoby które borykają się ze średnią lub dużą krótkowzrocznością i planują w nowym roku pozbyć się niewygodnych okularów lub soczewek i cieszyć się dobrym wzrokiem, stają przed wyzwaniem, którą metodę wybrać; laser czy soczewki fakijne? O ile pierwsza metoda jest dość popularna i wiedzę na temat zabiegów laserowych przywracających ostrość widzenia można znaleźć w wielu źródłach, o tyle soczewki fakijne są mniej popularną metodą, choć tak samo skuteczną i bezpieczną.
Wszczepienie soczewek fakijnych polecane jest tym pacjentom, którzy nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korygującego wadę wzroku, a ich wada mieści się w przedziale od -6,5 D do -16,5 D. Soczewki fakijne są stosunkowo nową metodą korekcji średnich i wysokich krótkowzroczności, stąd nie są jeszcze powszechnie znane, a warto wziąć je pod uwagę przy rozważaniu skutecznej metody pozwalającej pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych i cieszyć się ostrym wzrokiem.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób u których wykryto zaćmę. Lekarze okuliści nie zawsze informują pacjentów o najnowszych rozwiązaniach stosowanych przy zabiegu usunięcia zaćmy. Zarówno w placówkach publicznych jak i prywatnych w ramach świadczeń NFZ dla pacjentów dostępne są jedynie soczewki jednoogniskowe, po wszczepieniu których konieczne jest noszenie okularów. W Polsce dostępne są od niedawna soczewki zaawansowane technologicznie firmy Alcon, które korygują inne wady wzroku np. astygmatyzm oraz zapewniają ostrość widzenia zarówno przedmiotów z bliska jak i z daleka.