Zanim weźmiemy się za wiosenne porządki, zróbmy porządek ze swoim zdrowiem. Schorzenia układu krążenia wciąż stanowią powszechny problem w polskim społeczeństwie. Brak ruchu, stres, niezdrowa dieta i brak profilaktyki – wszystko to może doprowadzić do poważnych zdarzeń kardiologicznych. W aptekach dostępne są jednak leki bez recepty, które pomagają chronić przed zawałem serca i udarem niedokrwiennym mózgu, a co za tym idzie – uratować życie!
O serce dbamy rzadko – wg raportu „Nadciśnienie tętnicze – czy wiemy o nim wszystko?” przeprowadzonego przez PBS w listopadzie 2012 roku, prawie 70% Polaków nie kontroluje swojego ciśnienia tętniczego. Sport oglądamy w telewizji, a w pracy wiele godzin spędzamy za biurkiem. Zwykle również nie przywiązujemy wagi do bilansu tłuszczów, białek i węglowodanów w spożywanych pokarmach. Siedzący tryb życia, stres i brak działań profilaktycznych – to stanowczo za dużo dla serca.
Mając na uwadze powszechność schorzeń sercowo-naczyniowych i niedostateczną profilaktykę tych chorób wśród Polaków, producent leku Acard – Polfa Warszawa Grupa Polpharma – zainicjował kampanię społeczną „Ciśnienie na życie”. Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi pozwalają kontrolować stan układu krążenia i tym samym odpowiednio wcześnie wykryć odchylenia od normy. Ale czy oprócz monitorowania wartości ciśnienia, prowadzenia zdrowego trybu życia i stosowania odpowiedniej diety jest jeszcze coś, co może wesprzeć nasz układ sercowo naczyniowy? Warto tutaj zwrócić uwagę na kwas acetylosalicylowy (ASA), występujący np. w leku Acard.
Kwas acetylosalicylowy należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwpłytkowym. Przeciwpłytkowe działanie podawanego w małych dawkach ASA polega na hamowaniu zdolności płytek krwi do agregacji (zlepiania) i tworzenia zakrzepów. Dzięki temu ASA może być wykorzystywany w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
Lek Acard dostępny jest w dawkach kardioprotekcyjnych 75 mg lub 150 mg.