Strona główna Dziecko Dziecko idzie do szkoły

Dziecko idzie do szkoły

Problem wszawicy u dzieci jest dość wstydliwy dla rodziców. Walka z tego typu przypadłością jest porównywalna do syzyfowej pracy, która nie ma końca. Co robić, gdy dowiemy się, że nasze dziecko ma wszy?

Jak powszechnie wiadomo, wszy to powodujący dyskomfort psychiczny temat zarówno dla ich właściciela, jak również dla rodzica. Najczęściej kojarzone są z brudem lub biedą albo wynikają z zaniedbania. Warto pamiętać, że regularna i codzienna higiena nie sprawi, że problem zniknie lub nie będzie dotyczył Twojego dziecka. Wielu ludzi dziwi, że w czasach, w których nawet przesadnie dbamy o higienę i czystość, plaga wszawicy rośnie w bardzo szybkim tempie. Większość społeczeństwa jest mylnie utwierdzona w przekonaniu, że wszawica powstaje tylko i wyłącznie z brudu lub jest efektem zaniedbania.

Na powstawanie wszawicy ma wpływ szereg rozmaitych czynników takich jak przebywanie w dużych skupiskach ludności na małej powierzchni, zmiany klimatyczne i brak odpowiedniej kontroli higieny w szkołach czy przedszkolach. Jednym z najbardziej łatwych do rozpoznania objawów wszawicy jest świąd. Możemy rozpoznać go, gdy nasze dziecko bez przerwy drapie się po głowie. Po zaobserwowaniu takiej sytuacji należy sprawdzić skórę głowy naszej pociechy.

Zwykle możemy zaobserwować jaja wszy u nasady włosów. Najczęstszym miejscem, gdzie występują są włosy nad karkiem oraz za uszami. Jaja charakteryzują się białym kolorem, w pierwszym kontakcie wzrokowym mogą kojarzyć się nam z łupieżem. Jeśli zlokalizujemy wszy na głowie naszego dziecka, należy błyskawicznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ wszawica bardzo szybko może przenieść się na innych domowników lub dzieci z przedszkola lub szkoły. Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Na wszy warto kupić preparat specjalistyczny, który pomoże w walce z insektami i stopniowo zapobiegnie powstawaniu nowych. Nie należy zwlekać z leczeniem.

Większość preparatów dostępnych na rynku to pianki przeciwko wszawicy, szampony zapobiegające jej powstawaniu. Należy więc w pierwszej kolejności udać się do apteki i zakupić preparat specjalistyczny pomagający w zwalczaniu wszawicy. To choroba, która powstaje na skutek rozwoju pasożytów określanych jako wszy głowowe. Ich rozwijaniu sprzyja owłosiona skóra głowy, ponieważ żywią się głównie krwią człowieka. Po nałożeniu preparatu i umyciu włosów warto je wyczesać grzebieniem. Najlepiej jest skrócić dziecku włosy, ponieważ bardzo często nie jest ono cierpliwe podczas czesania. Zatem jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma wszy – nie czekaj, tylko natychmiast podejmić kroki, które pomogą w ich skutecznym zwalczeniu. Nie obejdzie się bez specjalistycznych preparatów, wizyty u dermatologa oraz czesania, które wymaga cierpliwości zarówno od dziecka, jak i rodzica. Należy zatem obserwować dziecko i w przypadku podejrzeć o wszawicy natychmiast udać się do lekarza dermatologa.

Małgorzata Kalbarczyk

Najnowsze artykuły

Jak mądrze zażywać leki bez recepty?

Stwierdzenie, że wynalezienie leków, jest największym dobrodziejstwem i jednocześnie przekleństwem naszej cywilizacji, ma w sobie wiele prawdy. Z roku na rok zażywamy...

Andrzej Grabowski – Cały czas się uczę

Jest jednym z najlepszych polskich aktorów. Od ponad trzydziestu lat gra na deskach teatru. Jego kariera na szklanym ekranie nabierała tempa powoli,...

Uwaga na odmrożenia!

Chłód, wilgoć i ostry wiatr – to trójka zimowych antybohaterów. Przy takim połączeniu trzeba szczególnie uważać, bo łatwo o odmrożenia.

Epidemia chorób tarczycy?

Nieprawidłowości w naszym organizmie, szczególnie te trudne do wyleczenia, mogą być skutkiem chorób tarczycy. Problem częściej dotyczy kobiet. Badanie wstępne jest...